Sporty ekstremalne – czyli rowerem po górach

Wycieczki rowerem po górach to po pierwsze trening niesamowicie ekstremalny i wymagający, zaś z drugiej to prawdziwa przyjemność mieć okazję podziwiać z góry całość tego, co każdego dnia jest w naszym pobliżu. Warto jednak mieć świadomość, co nam będzie potrzebne do takiej wyprawy decydując się na to pierwszy raz.

Przede wszystkim potrzeba zdołać dobrze jeździć na rowerze. Trzeba być przygotowanym na niezbyt prostą drogę, bardzo często mokre, czy też z niemałą liczbą górek. Do tego potrzeba nie najgorszej wydolności, siły nóg, refleksu jak i konkretnych sposobów jazdy. Warto zastanowić się nad pobytami w siłowni i polepszeniem mocy i ogólnej siły. Wtedy droga nie powinna niepokoić, a dawać dużo satysfakcji w trakcie pedałowania.

Będąc początkującym, warto wybrać sobie jakąś łatwą trasę, by wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Najlepiej wybrać taką trasę, która ochoczo uczęszczana jest przez innych kolarzy i nie ma wielu trudnych punktów do omijania. Dlatego też zanim zaczniemy pedałować, warto pomyśleć o sprawdzeniu trasy na piechotę.

Najważniejszy do takiej podróży jest oczywiście rower. Jak nazwa wskazuje najlepszy będzie tu rower górski, który będzie posiadać dobrą amortyzację, szerokie opony czy też dobre hamulce.

Wskazane jest ocenić pogodę. Warto założyć na siebie kilka warstw ubrań. Jeśli będzie zbyt gorąco, zawsze okrycie wierzchnie da się zdjąć lub też wyciągnąć z plecaka, jeśli będzie zbyt zimno. Warto pomyśleć o swoim zdrowiu, czyli odpowiednich butach z wyprofilowaną podeszwą, kasku, który ochroni głowę w w przypadku urazu tej części ciała. Osłabnąć albo spocić mogą się dłonie, a mocny uchwyt na sterownicy jest w tym przypadku bardzo ważny. Dlatego też lekkie rękawiczki, które zawierają oddychający krój będą bardzo dobre. Nie powinno się zapomnieć o tym, aby zabrać ze sobą jedzenie, jak i napój w bidonie, który da się zamocować w większej ilości rowerów. Na takie wyprawy plecak może być zbyt ciężki, dlatego niegłupią decyzją mogą być tutaj sakwy. Wydaje się, że to wiele, jednak takie szczegóły zabezpieczą nas przed niepożądanym wypadkiem, o który na takich trasach nietrudno, zwłaszcza dopiero zaczynając.

Przeczytaj również: Uprawiajmy sport – dla zdrowia i umysłu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*