Jazda na rowerze z własnym psem – czy to dobry pomysł?

Każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę, że nie jest to tylko frajda lecz także powinności. Da się to poczuć szczególnie kiedy trzeba wstać wcześniej w zimny lub deszczowy ranek i iść z własnym ulubieńcem na spacer.

W takich momentach przeważnie nie zauważamy zalet tego, że ktoś przymusza nas do aktywności fizycznej – a warto! Homo sapiens jako jednostka potrzebuje określonej dawki ruchu żeby pozostać zdrowym – odnosi się to zarówno do formy ciała jak i psychiki. Zwyczajny spacer z psem 3 razy dziennie umożliwia zaspokojenie choć odrobiny tych wymagań. A to tylko podstawowy typ aktywności. Nasz pies może nam towarzyszyć w czasie joggingu czy jazdy na rowerze. Jest to korzystne zarówno dla człowieka jak i dla niego – generalnie psy wymagają aktywności fizycznej bardziej nawet niż ludzie.

Uprawianie sportu w towarzystwie psa ma też pewną nieoczywistą zaletę – stanowi ,,protezę” silnej woli. ileż to razy przyrzekaliśmy sobie, że weźmiemy się za siebie. A w ilu przypadkach udało nam się wytrwać przy tym postanowieniu i regularnie ćwiczyć? Głupio się przyznać. Jasne, że każdy czasami nie ma siły, lecz nie jest to wytłumaczenie dla kudłatego zwierzaka skaczącego wesoło koło drzwi. Jakim człowiekiem trzeba by być aby go rozczarować? Także pomimo braku chęci wciągniemy buty na stopy i wyjdziemy z domu. A gdy wrócimy będziemy czuć satysfakcję, że znowu przezwyciężyliśmy słabości i uszczęśliwiliśmy swojego czworonogiego przyjaciela.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że chociaż wszystkie mają wielkie serca, to jednak pies psu nierówny. Rasy wyhodowane do ciężkich jak Malamut czy Pies Grenlandzki będą biec nadal, daleko po tym kiedy kondycja ich pana zniknie w oddali. Ba, dadzą radę poholować nas na rowerze kiedy opadniemy z sił. Natomiast z Maltańczykiem czy niskopiennym kundelkiem należy obchodzić się ostrożniej. Zawsze jednak nasz psiak na pewno będzie szczęśliwy z tego, że mógł porządnie się wybiegać.

Reasumując, uprawianie sportu – joggingu, kolarstwa czy choćby zwykłe dłuższe spacery w towarzystwie naszego czworonogiem to recepta na dobrą formę i świetny nastrój zarówno dla człowieka i dla niego.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*