Narty? Snowboard? Niezwykłe noclegi w domach z bali

Domy skonstruowane z bali posiadają specyficzny, staroświecki klimat. Z tego powodu regularnie wykorzystuje się tą technikę budowania w realizacjach, które mają pozostać w pamięci gości. Są to na przykład sale weselne i obiekty wczasowe w górach. Oczywiście nie każdy lubią wesela w swojskim klimacie, jednakże, imprezy zrobione w klimatycznej sali umiejscowionej gdzieś na uboczu, będą miały swoją niepowtarzalną atmosferę. A rano będziemy mieli możliwość… wypocząć po intensywnej imprezie w sielskim otoczeniu 😉 Tak samo ma się rzecz z ośrodkami sportowymi. Tutaj raczej mniejsza ilość osób ma obiekcje w kwestii stylu – co jest bowiem bardziej właściwego niż po długim dniu jazdy na nartach bądź desce wrócić do przytulnego ośrodka w charakterystycznym góralskim stylu?

Oczywiście domy z bali, to nie jedynie przyjazna atmosfera – posiadają one szereg cech, które sprawiają, że posiadanie takiego domu daje wiele korzyści. Kluczowa sprawa to ogrzewanie takiego domu. Domy z bali niezwykle łatwo się ogrzewają i nawet po dłuższej nieobecności szybko mamy możliwość radować się miłym ciepłem. Oprócz tego drewno w ogóle, a bale w szczególności eliminują niekorzystne jony „+” emitowane przez wyposażenie elektryczne. Ponadto budynki z bali stawia się znacznie szybciej niż klasycznymi metodami.

Jednakże wszyscy wiemy nic nie jest perfekcyjne. Podstawową negatywną cechą budynków z bali jest ich cena. Ile kosztuje dom z bali? Jest to uzależnione od wielkości, ale w uproszczeniu możemy przyjąć, że więcej niż murowany dom o tej samej kubaturze. Wracając zaś do wspomnianej sprawy ogrzewania – mimo tego, że domy z bali sprawnie się ogrzewają, to niestety drewno nie jest najlepszym materiałem termoizolacyjnym i w związku z tym koniecznej jest zastosowanie bali dużej średnicy, co niekorzystnie ma wpływ na koszt domu z drewna takiej konstrukcji.

Jeśli chcemy cieszyć się własnym domem z bali, jednak limitują nas kwestie finansowe to i tak mamy pewne opcje. Przykładowo domy z drewna do 35m2 są relatywnie tanie, a w ofertach możemy przebierać gdyż polskie prawo zezwala na stawianie domów o tak małej powierzchni bez konieczności dokonywania wielu formalności. W związku z tym dostępnych jest dużo interesujących projektów tego rodzaju.

Kolejnym rozpowszechnionym rodzajem konstrukcji są drewniane domy letniskowe całoroczne. Jak wspomniano już wcześniej, plusem takiej konstrukcji jest to, że sprawnie się nagrzewa, więc korzystanie takiego domu także gdy jest zimno nie nastręcza kłopotów.

Podsumowując, bale to ciekawy materiał budowlany, który można stosować w różnych realizacjach. Sprawdzi się tak samo przy konstrukcji ośrodka wypoczynkowego w górach, ale też dla miłośników domów z drewna z tarasem, położonych nad urokliwym stawem.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*