Najdroższe dziedziny sportowe – subiektywny wybór

Powiadają, że sport może ćwiczyć każdy, jednak nie każde dyscypliny są dla każdego. Niżej kilka rodzajów najbardziej drogich dyscyplin na świecie.

Na czele od długiego czasu uplasowały się te kojarzone z szeroko rozumianą hippiką. W tej dziedzinie najmocniej obciążającym finansowo czynnikiem jest nabycie i posiadanie konia (sumy oscylują w przedziale kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych za najlepsze egzemplarze ze sportowym rodowodem). Utrzymanie stajni, karmy, eksploatacji corralu i rehabilitacji po kontuzji też nie jest mały. Ponadto dochodzi nakład treningu i sprzętu jeźdźca. W razie zaś mowy o furmance trzeba doliczyć nakłady eksploatacji furman.

W kwestii dyscyplin motoryzacyjnych z kolei u szczytu listy znalazł się Vintage Auto Racing, gdzie znaczna pula budżetu idzie na nabycie i odnowienie trudno dostępnego pojazdu. Pierwsze z brzegu ceny oscylują w granicach od dziesięciu do ponad stu dziesięciu tysięcy USD za pojazd. Dla przykładu – Shelby Cobra 427 S/C z 1965 r. to koszt rzędu ponad 113 000 USD jednorazowo, a mowa tu tylko o nabyciu auta, nie o kosztach remontów czy przewożenia.

Podobnie sytuacja wygląda gdy porusza się dziedziny sportowe uprawiane w powietrzu. Aerial acrobatics czyli akrobatyka powietrzna, mająca początki jeszcze z okresu po roku 1918 i wyrosła w legendarnych „latających cyrkach” grozi dość karkołomnymi kosztami, jeśli chce się brać udział w zawodach i liczyć na powodzenie. Ma to związek przeważnie z kosztem zakupu samolotów (np. jednostka 1941 Boeing/Stearman A75 N1 to koszt około 250 000 dolarów), lecz także z restrykcyjnym procesem szkolenia pilotów w celu ulepszenie szybkości i niewrażliwości na działanie siły odśrodkowej.

Podane typy są tylko namiastką z wielu, naświetlają jednak pewien fragment możliwych kosztów kojarzonych z ćwiczeniem niektórych rodzajów wyczynowych, co jednak nie przeszkadza im odnajdywać nieustannie świeżych kontynuatorów konkurencji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*