Dobra dieta to dobra forma

Sport jest zdrowy – nie ma potrzeby tego nikomu tłumaczyć. Ale tak samo ważne dla zdrowia jest troska o zbilansowanie posiłków, żeby dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jakie potrawy trzeba przygotowywać, aby prowadzić zdrowy tryb życia – zwłaszcza jak dużo się trenuje?

Najpierw warto odwiedzić specjalisty od żywienia, który zleci różnego typu badania. Część może przeprowadzić od ręki, o ile ma w gabinecie np. aparat do mierzenia cholesterolu albo ciśnieniomierz. Przy okazji: własny ciśnieniomierz nadgarstkowy warto mieć także w domowej apteczce, by być w stanie samodzielnie monitorować swoje ciśnienie i zależnie od indywidualnych tendencji właściwe menu. Specjalista od żywienia pomoże ustalić jadłospis, poda też zestaw wskazówek, które będą przydatne później – do samodzielnego planowania i wybierania dań poza domem, na przykład w restauracji.

Do bilansowania codziennego menu może przydać się waga łazienkowa elektroniczna. Niektóre mają ciekawe opcje, jakie upraszczają dobór poszczególnych elementów dań. Należy też bezwarunkowo pamiętać o różnych dolegliwościach, jakie wymagają dbałości o dietę. Istotne są nie tylko właściwe ilości mikroelementów, lecz na przykład indeks glikemiczny. I jeżeli ma się na tego rodzaje chorobę, nie wolno zapomnieć o zaopatrzeniu domowej apteczki w igły do insuliny. Ale nie tylko – igły insulinowe trzeba mieć zawsze przy sobie, przede wszystkim przy posiłkach poza domem. Co ważne, takie schorzenia wymagające specjalnej diety wcale nie znaczą, że trzeba rezygnować z aktywnego trybu życia. Nawet na odwrót – ruch jest korzystny zawsze. Oczywiście, są momenty, w których trzeba mieć na nodze bandaż kompresyjny lub wybierać konkretne rodzaje ćwiczeń, ewentualnie ograniczyć się do spacerów, jednak ruch przynosi pożytek.

Powinno się też dbać o nawodnienie. Kiedy dba się o ruch, może się przydać kubek niekapek ze słomką, Który sprawdza się także w ruchu. Optymalne nawodnienie jest istotne. Niezależnie od ułożonej diety – trzeba pamiętać o piciu wody.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*