Veterinarian examining a kitten in animal hospital

Zadbaj także o zdrowie swojego zwierzaka

Myśląc o zdrowiu rodziny, pomijamy niekiedy najmniejszych i milczących domowników: nasze zwierzaki. One też mogą chorować i powinno się im wówczas pomóc. Większość zwierzęcych wirusów nie przechodzi na ludzi, ale jest możliwość zarażenia się na przykład świerzbowcem – wobec tego obserwacja dobra forma pupila jest ważna także w kontekście stanu zdrowia dwunożnych domowników.

Ares albo Filemon nie powiedzą nam, że nie czują się dobrze albo że coś je boli, dlatego jesteśmy zobligowani bardzo dokładnie monitorować naszych ulubieńców, żeby w razie niepokojącego zachowania sprawnie zareagować i pojechać z pupilem do kliniki weterynaryjnej. Przykładowo – jeżeli kotek niespodziewanie przestał jeść albo załatwia się w nietypowych miejscach (przy okazji – warto posiadać do sprzątania rękawiczki medyczne, przydaje się również odpowiedni odświeżacz). Albo jeżeli zwierzę jest ospałe i nie chce się bawić.

Lecz do którego gabinetu zabrać pupila? Dobrze uprzednio zrobić rozeznanie – czy w klinice są jednorazowe rękawiczki winylowe albo lateksowe? Czy jest estetyczna, komfortowa sala oczekiwania? Czy gabinet jest adekwatnie urządzony? A jaką opinią cieszy się sam lekarz? Czy ma przyjazne podejście do zwierzaków, czy pogłaszcze na początku wizyty? To wszystko kluczowe sprawy, którym warto poświęcić uwagę.

Poza tym dobrze się zabezpieczyć i mieć małą apteczkę dla psa czy kota, a w niej – leki przeciwwymiotne, jakiekolwiek zwykłe probiotyki i ekwipunek do opatrywania. trzeba mieć na wyposażeniu rękawiczki winylowe albo nitrylowe, żeby w razie czego bez trudu i bezpiecznie zajrzeć kotu do jamy ustnej i przeprowadzić kontrolę zębów. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe warto kupić w hurtowej ilości, bo przydadzą się także do innych zadań w domu. Poza tym wypada mieć ciągle na wierzchu transporter – kiedy nastąpi nagła sytuacja szkoda marnować czas na szukanie transportera, a skupić się na pomocy zwierzakowi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*