sport a zdrowie psychiczne

Uprawiajmy sport – dla zdrowia i umysłu

sport a zdrowie psychiczneSport to zdrowie – każdy zna to hasło. Oczywiście nie sposób mu odmówić prawdziwości. Zdarzają się rzecz jasna kontuzje, ale w ogólnym rozrachunku, uprawianie sportu poprawia naszą kondycję fizyczną i wydolność organizmu, pomaga spalić zbędne kilogramy i ogólnie sprawia, że czujemy się lepiej. Co jednak czasem jest pomijane – lepiej nam nie tylko fizycznie, ale również i psychicznie.

Rzecz jasna uprawianie sportu poprawia humor doraźnie. Wszystko dlatego, ze podczas wysiłku wydzielają się endorfiny i po prostu sprawiają, że czujemy się lepiej. Kto w końcu nie ma poczucia satysfakcji po udanym, ciężkim treningu? No chyba, że się przeforsujemy i zmęczenie przyćmi pozytywne uczucia…

Dlatego też dziwi mnie, że tak rzadko mówi się o sporcie w kontekście zdrowia psychicznego. Usługi terapeutów są coraz popularniejsze również w Polsce, doczytaj na stronie poradni SUPER-ego. Kiedyś do psychologa chodzili głównie Amerykanie, a tę usługę znaliśmy wyłącznie z filmów. Szybko jednak się okazało, że zmieniający się świat i w Polsce wymusza coraz szersze korzystanie z tego typu pomocy. Poradni psychologicznych w każdym dużym mieście jest od groma i trudno znaleźć tą najlepszą. Szczególnie, że mało kto chwali się tym, że chodzi do psychologa. A tak naprawdę zupełnie nie ma się czego wstydzić.

zdrowie umysłowePomoc psychologiczna to pojęcie szerokie. Niektórym wystarczy kilka rozmów z psychologiem, by poczuć się lepiej i zrozumieć, jakie jest źródło złego samopoczucia psychicznego i jak można temu zaradzić. Inni natomiast decydują się na długie, wymagające terapie, często wspomagane lekami. Jeszcze inni chodzą do psychoterapeuty ot tak – by mieć z kim porozmawiać i zasięgnąć rady. Warto jednak pamiętać, że na tym pomoc psychologiczna się nie kończy. Terapeuci pomagają rodzicom niesfornych dzieci, jak również parom, które nie mogą się dogadać. Wizyta u psychologa nie oznacza, że ponieśliśmy porażkę jako rodzic czy partner. Czasem po prostu wystarczy, by specjalista pomógł nam się lepiej komunikować.

Zobacz też: https://www.superego.com.pl/oferta/

Kwestią pokrewną są wszelkiego rodzaju coachingi. Przez jednych wyśmiewane, przez innych natomiast wychwalane pod niebiosa. Prawda pewnie jak zwykle leży pośrodku. Na pewno dobry coaching przyniesie więcej pożytku niż szkody. Warto się rozeznać – może jest to coś idealnego właśnie dla nas?

Tak naprawdę jednak wielu z naszych problemów psychologicznych dałoby się uniknąć. Czasem wystarczy, by zamiast siedzieć bezmyślnie przed telewizorem, porozmawiać z partnerem, dzieckiem czy przyjacielem. No i właśnie ten sport. Nie tylko pomoże odreagować, ale też poprawi nasze zdrowie – fizyczne oraz psychiczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*