Ważny temat – kondycja psychiczna naszych dzieci. Jak zadbać o ten obszar?

Szerokie grono opiekunów wychodzi z założenia, że trudności psychiczne nie dotyczą małoletnich. Faktycznie jest to jednakże niewłaściwe podejście. Osoby nieletnie również doświadczają tego problemu. W związku z tym warto wiedzieć w jaki sposób zadbać o zdrowie psychiczne swojej pociechy.

Zdrowie psychiczne małoletnich

Realia dzisiejszych czasów przytłaczają liczne grono osób pełnoletnich. Trudno spodziewać się, że dadzą sobie z nimi radę również nieletni, którzy funkcjonują pod coraz większą presją. Nie jest obecnie czymś rzadko spotykanym, że dzieci walczą z dolegliwością, jaką jest chociażby depresja. Zarówno kadra nauczycielska, jak również opiekunowie nie w każdym przypadku poprawnie rozpoznają występujący kłopot, co mocniej go pogłębia. W związku z powyższym różnego rodzaju szkolenia, coaching z obszaru psychologii, mogą dostarczyć opiekunom ważnych wskazówek dotyczących postępowania z dziećmi.

Kiedy wybrać się na terapię z podopiecznym?

Wszelkie podejrzane przemiany w postawie nieletniego wymagają poszukania ich źródeł. Jeśli trwają one dłuższy czas, a podejścia do rozmowy nie prowadzą do żadnych efektów, należy wówczas zasięgnąć pomocy u eksperta, jakim jest psycholog dziecięcy.
Mający odpowiednie kwalifikacje ekspert będzie w stanie stwierdzić, gdzie może leżeć przyczyna problemów i wskaże dalszą drogę leczenia. Wytłumaczy też, w jaki sposób pracować z dzieckiem w warunkach domowych. Każdy dobry psychoterapeuta we Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni czy innym mieście będzie potrafił ocenić czy niezbędna jest terapia, czy problem da się samemu przepracować z dzieckiem w warunkach domowych.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Znalezienie sprawdzonego psychologa dziecięcego to trudne zadanie. To nie to samo co terapia małżeńska, którą prowadzi liczne przychodnie zdrowia psychicznego. W pierwszej kolejności można zgłosić się na poradę do zatrudnionego w szkole psychologa, który wykona wstępną ocenę sytuacji i określi, czy konieczna jest psychoterapia dzieci.
Niestety w razie konieczności wdrożenia dziecięcej psychoterapii, trzeba rozważyć niepubliczne poradnie. Terminy zapisów w państwowych placówkach są niestety bardzo odległe, a przeważnie przeciągające się czekanie na wsparcie może znacznie pogorszyć sytuację.

Przydatne źródła:

https://www.superego.com.pl/
https://www.superego.com.pl/coaching-osobisty/

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*