Bo człowiek jest najważniejszy – zaplecze medyczne rajdów

Zmagania samochodowe od początku mogą się pochwalić niezwykłą renomą nie tylko wśród panów, lecz także kobiet. Niebotyczna szybkość, woń pyłu jak również adrenalina wpływają nie tylko na zawodników, lecz również wabią widzów. Rajdy łączą się wszakże także z wysokim niebezpieczeństwem. Wielokrotnie dochodzi do stłuczek oraz wywrotek, które w tożsamym stopniu są zależne od sprawności samochodu, jak również sprawności prowadzącego. Jak w takim razie wygląda uposażenie medyczne na rajdach? Jakim sposobem zarządcy imprezy dążą do tego, aby zapobiec wypadkom?

Każdy rajdowiec, który może być zapisywany do zmagań na torze, zalicza najpierw stosowne testy. Poza sprawnymi rękami i nogami oraz głową, powinien mieć również dobrze funkcjonujący układ krążenia. Wytwarzająca się podczas jazdy adrenalina jest w stanie wzbudzić znaczny wzrost ciśnienia. Żeby mieć gwarancję, że każdy rajdowiec może siąść za kierownicę ekipa medyczna w regularnym wyposażeniu ma ciśnieniomierz nadgarstkowy omron. Natomiast w razie dopasowania do rąk lub zużycia dodatkowo mankiety do ciśnieniomierzy.

Może być też tak, że pomimo pozytywnych efektów testów przed wyścigiem, może dojść np. do spadku cukru, a w takim razie przyda się glukoza. Równie prawdopodobną możliwością jest upośledzenie trzustki. Nie wyklucza to choremu członkostwa w zawodach zatem igły insulinowe bezspornie się przydadzą. W wyposażeniu medycznym wyścigów niezbędne są oczywiście bandaże oraz opatrunki, lekarstwa na niestrawność bądź maści na otarcia.

W ekstremalnych sytuacjach, w jakich narażone jest życie rajdowca, niezbędnym zaopatrzeniem są kroplówki, a nawet krew. Często dochodzi do tego, że wskutek dachowania zawodnik ma przebite płuca. Trzeba w takim razie ulżyć mu w oddychaniu nim nie dojedzie do kliniki, do tego użytkuje się koncentrator tlenu. Oprócz tego w razie zaniku świadomości konieczne jest podłączenie kierowcy pod monitor oddechu oraz układu krążenia, aby stale monitorować działanie narządów wewnętrznych.

Przy tak niebezpiecznych turniejach jak zawody samochodowe, odpowiednie wyposażenie medyczne to podstawa. Zabawa jaką zawody zapewniają ludziom , a także opcja zawodowego poświęcania się tejże namiętności są ważne, ale najistotniejsze jest zdrowie kierowców. Należy uświadamiać sobie jak duża odpowiedzialność spoczywa na patronach turniejów oraz drużynach współpracujących z zawodnikami, a na co nieraz nie zważa się.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*