Relacje z zawodów

Zestawienie biegów do Korony Półmaratonów 2018

Już wkrótce zaczniemy nowy sezon startowy, w którym wielu z Was postawiło sobie za cel zdobycie Korony Polskich Półmaratonów. Aby ją zdobyć, trzeba przebiec 5 półmaratonów, które jednak są ściśle określone przez regulamin.

11 półmaratonów podzielonych jest na 3 grupy, z każdej grupy trzeba przebiec minimum jeden bieg, aby zostać sklasyfikowanym i na koniec otrzymać trofeum w postaci korony.

Półmaratony rozkładają się następująco:

  1. Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków
  2. Białystok, Wałbrzych, Piła
  3. Gdynia, Sobótka, Grodzisk, Gniezno

Zapewne większość z Was podjęła już decyzję w których półmaratonach będzie startować, aby zobyć koronę, jeśli jednak nadal się zastanawiacie, mam nadzieję, że poniższe podsumowanie pomoże pomoże Wam podjąć decyzję.

WARSZAWA – PÓŁMARATON WARSZAWSKI

Jest to jeden z największych półmaratonów w Europie. Odbywać się będzie już po raz 13, a organizatorzy niewątpliwie mają doświadczenie w organizowaniu tak dużych biegów. W ubiegłym roku na starcie stanęło ponas 12 tysięcy biegaczy. Nie było mi dane do tej pory biec w tym półmaratonie, więc mam nadzieję, że dorzucicie w komentarzu kilka słów odnośnie tego biegu. Niemniej z zasłyszanych opinii wiem, że nie ma się specjalnie do czego przyczepić. Organizacja stoi na wysokim poziomie, trasa jest płaska i ze spokojem można tutaj powalczyć o życiówkę.

Data biegu: 25 marca 2018

Link do zapisów: https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/

Koszt pakietu: 100zł

Foto http://pzupolmaratonwarszawski.com

POZNAŃ – PKO PÓŁMARATON

Bieg oczywiście bliski mojemu sercu i odkąd zaczęłam biegać, startuję w nim co roku. Tutaj również organizacja stoi na bardzo wysokim poziomie. Wydawanie pakietów obywa się bardzo sprawnie, w pakiecie koszulka, worek i różne gadżety od sponsorów. Trasa biegu jest dość płaska, chociaż nie zupełnie wolna od pobiegów. Nie jest to jednak coś, z czym nie można sobie poradzić 😉

Zabezpieczenie biegu jest bardzo dobre, na trasie spotkać możemy licznych wolontariuszy, którzy służą pomocą zarówno w punktach odżywczych, jak i na mecie. Na punktach odżywczych liczyć możemy nie tylko na wodę i izotonik, ale także banany, czekoladę, czy kostki cukru.  Jeśli chodzi o kibiców, tutaj narzekać nie można. Jest ich całkiem sporo, zwłaszcza kiedy pogoda dopisuje 😉 Start i meta biegu nie nastręczają trudności, zarówno na początku, jak i na końcu, jest szeroko, nie ma ścisku. Wydawanie medali, czy posiłku po biegu odbywa się sprawnie.

Każdy półmaraton w Poznaniu wspominam bardzo miło i z pewnością będę chciała jeszcze nie raz w nim              wystartować.

Data biegu: 15.04.2018

Link do zapisów: http://halfmarathon.poznan.pl/

Koszt pakietu: 90zł

Foto Poznań Maraton

WROCŁAW – PKO NOCNY WROCŁAW PÓŁMARATON

Półmaraton we Wrocławiu jest biegiem nietypowym, ponieważ jako jedyny z listy biegów do korony odbywa się późnym wieczorem. Są tego plusy i minusy, ale bieg ma zdecydowanie swój urok i warto wziąć w nim udział chociaż raz.

Jeśli Twoją domeną jest bieganie rano i zdecydowanie wolisz starty w okolicach 09:00 rano, to ten półmaraton zdecydowanie będzie wyzwaniem. O tej godzinie często jesteśmy już zmęczeni, nasze baterie są na wyczerpaniu, a mimo to musimy wykrzesać z siebie całkiem sporo energii, aby ukończyć bieg. Zdecydowanie warto więc tego dnia pospać dłużej i trochę przeorganizować sobie pory jedzenia, aby żadne niespodzianki nie zaskoczyły nas w trakcie biegu.

Sam Wrocław jest przepięknym miastem, które wprost uwielbiam zwiedzać, dlatego bieg jego ulicami to czysta przyjemność. Oświetlone mosty robią wrażenie, zwłaszcza, jeśli ktoś biegnie rekreacyjnie i nie ma w planie życiówki. Jest ona jednak możliwa chociażby ze wzgędu na płaską trasę, bez specjalnych niespodzianek. Na trasie natomiast, podobnie jak w Poznaniu, pełna obsługa, punkty dżywcze zapełnione i raczej niczego w nich nie powinno zabraknąć.

Sama organizacja miała kilka minusów, była wpadka przy którymś biegu z depozytem, gdzie wolontariusze nieco się pogubili i część osób musiała bardzo długo czekać na swoje rzeczy, ale umówmy się, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi 😉 W tym roku na trasie dopisali kibice i całkiem spore wrażenie zrobił pokaz laserów.

Data biegu: 16.06.2018

Link do zapisów: http://pol.wroclawmaraton.pl/

Koszt pakietu: Dla pierwszych 3 000 zawodników 80 zł, później cena wzrasta. Obecnie zapisanych jest już ponad 6tys zawodników i kolejna pula pakietów jest w cenie 110zł.

Foto Maraton Wrocławski

KRAKÓW – PZU CRACOVIA PÓŁMARATON

W tym biegu również nie dane mi było jeszcze biec, ale biegłam Maraton w Krakowie i dodając do tego relacje osób biorących udział w połówce, wrażenia mamy bardzo podobne.

Sama organizacja biegu stoi na bardzo wysokim poziomie. Zabezpieczenie trasy, zawartość pakietów, funkcjonowanie Biura Zawodów, na trasie punkty odżywcze w zapełnione. Nie można narzekać na brak kibiców, sam klimat biegu robi bardzo dobre wrażenie.

Tutaj jednak nie obędzie się bez minusów. Trasa nie należy do najłatwiejszych, jest trochę podbiegów, ale za to jest bardzo ciekawa. Minusem z ostatniej edycji tego biegu był brak kubeczków na 18-tym kilometrze, co dało się odczuć, gdyż temperatura w tym dniu była dość wysoka. Nie wszystkim też przypadł do gustu finish, który podobnie jak w Poznaniu, odbywał się pod dachem. Przede wszystkim było ciemno i nie było spodziewanego efektu.

Data biegu: 15.10.2018

Link do zapisów: http://www.pzucracoviapolmaraton.pl/

Koszt pakietu: w 2017 r. było to 50zł na starcie. Zapisów na 2018 rok jeszcze nie ma.

Foto www.krakow.pl

BIAŁYSTOK – PKO PÓŁMARATON

Odnośnie tego półmaratonu nie mam niestety zbyt wiele informacji, ale już w tym roku wybieramy się tam większą ekipą i sami przekonamy się, czy wart jest uwagi 😉

Według pozyskanych przeze mnie informacji, atmosfera podczas tego biegu należy do jednej z najlepszych w Polsce. Trasa nie należy do płaskich, jest trochę podbiegów, ale mimo wszystko można zrobić na niej całkiem niezły czas. Dodatkowo cała trasa bardzo malownicza, co wynagradza trudy biegu 😉 Na trasie również zespoły, które niewątpliwe mają wpływ na bardzo fajną atmosferę biegu.

W pakiecie koszulka 4F

Data biegu: 13.05.2018

Link do zapisów: http://bialystokpolmaraton.pl/

Koszt pakietu: do 31.03. 70zł

Foto http://bialystokpolmaraton.pl/

WAŁBRZYCH – TOYOTA PÓŁMARATON

Półmaraton w Wałbrzychu to przede wszystkim bardzo trudna i wymagająca trasa, ale jednocześnie bardzo zróżnicowana, malownicza i pozostająca w pamięci na długo. Pomimo trudów robi ogromne wrażenie i każda z osób, która opowiadała mi o tym biegu chciałaby ten bieg powtórzyć.

Organizacja calkiem niezła, chociaż niestety na trasie zabrakło w pewnym momencie kubeczków, ale nawet i to nie sprawiło, żeby bieg stracił w oczach biegaczy. Kibiców całkiem sporo, strefa dla biegaczy bardzo fajnie zorganizowana, nie zabrakło również losowania nagród.

“Ten bieg ma w sobie magię” tak usłyszałam od jednej z osób i każda kolejna to powtarzała. Dlatego zapewne warto się tam wybrać.

Data biegu: 19.08.2018

Link do zapisów: http://polmaraton.walbrzych.pl/

Koszt pakietu: zapisy jeszcze nie ruszyły, w ubiegłym roku w pierwszym terminie to 45zł

18. Toyota Półmaraton Wałbrzych. 20.08.2017 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

PIŁA – PÓŁMARATON PHILIPSA

Półmaraton w Pile to zdaniem dużej części biegaczy bieg, który nie powinien znaleźć się na liście biegów zaliczanych do korony. Nie usłyszałam na jego temat zbyt wielu pochlebnych opinii.

Trasa biegu jest płaska, ale jednocześnie “nudna”, kilka razy przebiega się to samo miejsce, a w dodatku w ubiegłym roku została źle wymierzona i była o 300m dłuższa. Punkty odżywcze na trasie słabo zaopatrzone, w zasadzie samo dextro, po biegu nie czekano na wolniejszych zawodników, zabrakło dla nich posiłku regeneracyjnego.

Bieg ten można przebiec tak naprawdę na zaliczenie, kiedy brakuje półmaratonu do ukończenia korony, bo poza tym nie ma czym za bardzo zachęcić, aby wziąć w nim udział. Wiele z osób, które w nim startowały twierdzi, że kolejny raz już z pewnością tam nie pobiegnie.

Data biegu: 2 września 2018

Link do zapisów: http://www.pila.halfmarathon.pl/

Koszt pakietu: zapisy jeszcze nie uruchomione, w ubiegłym roku w pierwszym terminie 55zł

Foto http://www.pila.halfmarathon.pl/

GDYNIA – ONICO PÓŁMARATON

O Gdyni mówi się, że ma najlepszą strefę kibica w Polsce. Wzdłuż ulicy Świętojańskiej, na długości jednego kilometra ustawiają się w szpalerze uczniowie szkół. Dwukrotne przebiegnięcie tego odcinka robi niesamowite wrażenie i z pewnością zapada w pamięć.

Trasa nie należy do najtrudniejszych, jest kilka podbiegów przy wiaduktach, ale nie stanowią one jakiegoś wielkiego wyzwania. Starty odbywają się falami.

Z ciekawszych informacji, Gdynia otrzymała organizację Mistrzostw Świata w 2020 roku, więc z pewnością organizatorzy zadbają o to, aby impreza nie straciła na świetności.

Data biegu: 18 marca 2018

Link do zapisów: http://www.gdyniapolmaraton.pl/

Koszt pakietu: w przedsprzedaży 69zł, obecnie cena jest wyższa

Foto www.sportografia.pl, www.sportevolution.pl, www.gdyniapolmaraton.pl

SOBÓTKA – PÓŁMARATON ŚLĘŻAŃSKI

Półmaraton w Sobótce w ubiegłym roku wypadł z listy biegów zaliczanych do korony, ale na szczęście tylko na jeden sezon. Na szczęście, ponieważ uważam, że jeste to naprawdę świetny półmaraton z dobrą organizacją i cudowną atmosferą.

Trasa biegu jest trudna. Bardzo trudna. Baaaardzo 🙂 Nie chciałabym powiedzieć, że odradzam ten półmaraton na debiut, ale w każdym razie jest to do głębokiego przemyślenia. Jeden z najdłuższych podbiegów, z jakimi się do tej pory spotkałam, wynosił jakieś 8km i nie był jedynym. A mimo to z chęcią pojadę tam znowu.

Organizacja biegu ok, chociaż o ile pamiętam (a było to 2 lata temu) w Biurze Zawodów było trochę ciasno, podobnie zresztą jak w strefie biegaczy po biegu. Na trasie poza wodą niewiele, brak toalet, mało kibiców, ale widoki wynagradzają wszystko.

Każdemu, kto ma ochotę stawić sobie duże wyzwanie, polecam ten bieg z całego serca 🙂

Data Biegu: 24.03.2018

Link do zapisów: http://www.polmaratonslezanski.pl/

Koszt pakietu: w zależności od ilości zgłoszeń, pierwsza pula 40zł

Foto http://www.polmaratonslezanski.pl/galeria/

GRODZISK – PÓŁMARATON SŁOWAKA

To jeden z biegów, których się nie zapomina. Organizacja biegu na najwyższym poziomie. Zarówno przed, w trakcie, jak i po biegu. Posiłek regeneracyjny to prawdziwa uczta, a dla mieszkańców miasta bieg jest powodem do świętowania i kibicują całymi rodzinami.

Jest jeden malutki minus, na który jednak nie mamy żadnego wpływu. Co roku w Grodzisku jest upał. A ponieważ trasa w większości jest niezacieniona, to jest to rzeczywiście wyzwanie. Na szczęście jest płasko, do przebiegnięcia mamy dwie pętle, a finish jest w iście królewskim stylu.

Tutaj po prostu chce się biegać 🙂

Data biegu: 10 czerwca 2018

Link do zapisów: http://www.polmaratongrodzisk.pl/

Koszt pakietu: 80zł

Foto http://www.polmaratongrodzisk.pl/

GNIEZNO – BIEG LECHITÓW

Półmaraton w Gnieźnie jest bardzo nietypowym biegiem. Opinie są podzielone. Są tacy, którzy twierdzą, że “szału nie ma” i raczej niechętnie wrócą na ten bieg, ale są też tacy, dla których jest to bieg bardzo symboliczny i wart uwagi.

Trasa półmaratonu nie jest trudna pod względem podbiegów, nie ma ich zbyt wielu, gorzej natomiast z otoczeniem w jakim się biegnie. Start nie jest w Gnieźnie, ale w Ostrowie Lednickiem, dokąd zawożą biegaczy podstawione autobusy. I o ile sam start rzeczywiście jest w miejscu symbolicznym i ma swój urok, o tyle pozostała część trasy może się rzeczywiście nie podobać. A to dlatego, że przez większość kilometrów biegnie się wzdłuż obwodnicy, gdzie nie ma kibiców, punkty odżywcze są raczej ubogie, no i nie uświadczycie tutaj efektownych widoków do podziwiania. Dlatego też dla wielu startujących bieg ten jest dużym wyzwaniem, najzwyczajniej w świecie się dłuży.

Strefa mety natomiast jest w porządku, sprawne wydawanie posiłków, czy odbiór rzeczy z depozytu. Plusem jest również ciekawy pakiet.

Data biegu: 16.09.2018

Link do zapisów: http://bieglechitow.pl/

Koszt pakietu: dla pierwszych 1000 osób 70zł, później koszt wzrasta

Foto http://www.bieglechitow.pl/

 

Jeśli macie swoje uwagi na temat opisanych biegów, śmiało piszcie w komentarzu i podzielcie się wrażeniami z innymi biegaczami 🙂

Ze swojej strony bardzo dziękuję osobom, z którymi przeprowadzałam wywiady odnośnie biegów. Dziękuję za poświęcony czas oraz cenne uwagi. Na pytania odpowiadali:

Anna Marcinczak

Magda Binkowska

Natalia Gurdek

Basia Szpilarewicz

Basia Langer

Paweł Wawrzyniak

Asia Konieczma

W moim planie na ten rok są natomiast następujące biegi: Poznań, Białystok, Piła, Grodzisk oraz Gniezno i tam się z pewnością z niektórymi z Was zobaczę 😉

Biegowe pozdrowienia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.