Relacje z zawodów

Weekendowa patelnia biegowa

FB_IMG_1472453194912Ostatni wakacyjny weekend dla wielu z nas upłynął pod znakiem biegania. Biegające mamy startowały w wielu biegach w całej Polsce, a łączył je wszystkie jeden wspólny mianownik, a mianowicie skwar na trasie zawodów.

Dla wielu z nas bieganie w takich temperaturach jest niewykonalne, dlatego część osób zrezygnowało ze startów. Byli jednak tacy, którzy postanowili zmierzyć się z tymi niezwykle trudnymi warunkami, niektórzy na dystansie 5-ciu kilometrów, niektórzy na dyszkę, a niektórzy w półmaratonie.

Podczas tego upalnego weekendu odbywały się dwa półmaratony, w których braliśmy udział, jeden z nich w Warszawie, Półmaraton Praski, drugi to Szczecin Półmaraton. Było również mnóstwo biegów na mniejszym dystansie, o kilku z nich pisze Ola z Kielc, która prowadzi tamtejszą grupę.

W weekend mimo upałów kilka dzielnych 🙂 Mam zdecydowało się IMG_20160828_151114[141420]wystartować w zawodach. Nasza Małgosia Olesiak startowała w biegu Binkowski Run na dystansie 4km, który jest biegiem na orientację. Pobiegła rewelacyjnie w efekcie zajmując 3 miejsce wśród kobiet. Gośka poczyniła ogromne postępy, biega coraz dłuższe dystanse. W sobotę Agnieszka Jedlińska biegnąc w kolejnym etapie Cross Run (tym razem w Bodzentynie) wywalczyła 4 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Ja, mimo wielu obaw,  wystartowałam w niedzielę w III BMW Półmaratonie Praskim. Najciężej biegnie mi się zawsze pierwsze pięć kilometrów, na szczęście tym razem towarzyszyło mi moje osobiste Wsparcie Techniczne w postaci mojego męża, który startował w I Praskiej Piątce w duecie z naszą najmłodszą córką Zofią.
Trasa BMW Półmaratonu Praskiego jest naprawdę szybka, wiedzie terenami Pragi, Saskiej Kępy i Gocławia, jest dużo prostych odcinków, zero podbiegów.  Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły mi powalczyć o lepszy czas, (2:23) ale i tak jestem z siebie zadowolona. Będzie co poprawiać.

murowana dycha3 Agnieszka, opiekunka gnieźnieńskiej grupy zdecydowała się wystartować w biegmurowana dycha 2u Murowana Dycha. Już w ubiegłym roku biegacze startowali tam w upale, w tym było podobnie. Oto relacja Agi:

Wiadomo było, że będzie ciepło, ale żeby biegacz czuł się jak jajko smażone na patelni?! Trasa pozornie prosta, pod górkę, zaraz z górki, choć były to delikatne podbiegi, to mogły dać w kość. Organizator zadbał jednak o wszystko. Wody na trasie nie zabrakło, zarówno tej do picia jak i kurtyn wodnych, a jak nie one, to ludzie z wężami ogrodowymi schładzali biegaczy. Na mecie czekał piękny medal, woda oraz arbuzy. Motto z koszulki pakietowej – NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ! W takim ciepełku ciężko to wymówić, ale daliśmy radę.

Monika, Kasia i Kamila zaliczały trzynasty bieg z cyklu Grand Prix w biegach ulicznych na 10km, który odbywał się w Międzychodzie. Dziewczynom zostały już tylko trzyIMG_1880 biegi, wielki ukłon za ich wytrwałość i upór w dążeniu do celu 😉 To nie pierwszy bieg, gdzie nasze mamy musiały radzić sobie z upałem, a Monika podsumowała go tak:

Upał, to jedne co przychodzi mi do głowy, jak pomyśle o sobotnim starcie w Międzychodzie. Pierwszy bieg, na którym miałam nieodparta pokusę, aby zejść z trasy. Było mega gorąco ale organizacyjnie – super! Przede wszystkim kibice spisali się na medal, bo wszędzie dopingowali, przez co daliśmy radę dobiec do mety. Na ostatnich metrach co prawda zabrakło wsparcia tych, którzy zawsze się po mnie cofają, ale na szczęście ktoś nie z naszej grupy pobiegł ze mną i dociągnął mnie do mety ?? Najgorszy bieg, jaki było mi dane przebiec z serii GP ?? Upał prawie mnie pokonał, ale na szczęście mu się to nie udało.

Jeszcze kilka słów od Ani, opiekunki grupy w Koziegłowach:

W ten weekend nie startowałam, co nie znaczy, że nie był on aktywny. Startowały moje córeczki w biegu Murowana Dycha Junior. Ula na 100m, a Zuzia na 400m. Dla nich to spory wysiłek, ale zgodnie z napisem na plecach koszulki “nigdy się nie poddawaj”, dały z siebie wszystko, a przy tym bawiły się świetnie!!?

20160828_092908

Na półmaraton w Szczecinie wybrała się większa reprezentacja Mamy-Biegamy. Na tamtejszych zawodach można było wybrać również troszkę krótszy dystans 10-ciu kilometrów, z czego część z nas skorzystała i chyba była to dobra decyzja. Wiedzieliśmy, że upał będzie niemiłosierny. Na szczęście organizatorzy również i dzięki temu przygotowali się odpowiednio.

Pobiegłam w zasadzie bez specjalnego przygotowania, pierwszy taki dystans po kontuzji. Wiedziałam więc, że nie będzie to bieg na życiówkę, długo zastanawiałam się, czy w ogóle wystartować, jednak przepiękny medal kusił i ostatecznie pojawiłam się na starcie.

IMG_20160828_115030304

Praktycznie przez całą trasę towarzyszyła mi Ania i tylko dzięki temu trasa 21 kilometrów minęła szybko i mimo wszystko bezboleśnie. Bieg nie należał do łatwych z kilku względów. Nie tylko upał dał się nam mocno we znaki, ale także raczej wymagająca trasa. Było sporo podbiegów, może niezbyt stromych, ale dało się je dość mocno odczuć. Poza tym było dużo biegania po kostce brukowej, co raczej nie spotykało się z zachwytem biegaczy, ale taki widocznie urok tego biegu. Na medal spisali się nie tylko organizatorzy, ale także nasi kibice. W ruch poszły zraszacze oraz węże ogrodowe, a my z wielką ulgą przyjmowaliśmy każdą sposobność na ochłodzenie się.

IMG_20160828_083853078

Każdy, kto brał udział w zawodach w miniony weekend musiał często walczyć sam ze sobą, aby pokonać wyznaczony sobie dystans. Pogoda nie wybiera, a tym razem była wyjątkowo sprawiedliwa dla wszystkich biegaczy. Wszyscy mieliśmy niemal identyczne warunki. Natomiast te mamy, które zrezygnowały ze startów ze względu na panujące warunki, mogą być również z siebie dumne. To nie jest łatwa decyzja, aby odpuścić start, ale na pewno mądra decyzja. Bo czasem lepiej odpuścić, niż wylądować pod opieką obsługi medycznej. Każda z nas zna swoje możliwości i jestem pewna, że podjęte przez Was decyzje były jedynymi słusznymi 🙂 Na szczęście (albo i nie?) upały powoli się kończą, dzięki czemu będzie się nam wszystkim łatwiej biegało.

A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.