O bieganiu

Pierwsze buty biegowe wyprodukowane w technologii druku 3D od New Balance

Zapewne słyszeliście już nie raz o technologii 3D. Nie wiem jak dla was, dla mnie jest to totalnie czarna magia, a jednak drukowanie przestrzenne staje się coraz bardziej popularne. Małymi krokami technologia ta zaczyna wchodzi na rynek sportowy, a prekursorem stosowania jej stała się firma New Balance.

resizedimage600388-new-balance-3d-printed-mid-sole-3

New Balance wprowadza na rynek model startowego obuwia biegowego z podeszwą środkową wyprodukowaną właśnie w technologii druku 3D. Dzięki współpracy z 3D Systems oraz najnowszemu proszkowi elastomerowem DuraForm? Flex TPU, New Balance poczyniło ogromny postęp w zakresie wdrożenia drukowanych elementów do konstrukcji butów biegowych. Nowa podeszwa środkowa wykorzystuje korzyści płynące z technologii druku 3D oraz innowacyjne materiały, aby osiągnąć równowagę pomiędzy elastycznością, siłą, wagą i trwałością.

resizedimage600386-a-promotional-photo-for-the-new-balance-3d-printed-running-shoe

Buty z podeszwą wykonaną w technologii 3D zostaną wprowadzone w Bostonie, już w kwietniu 2016 roku jako edycja limitowana, a następnie będą dostępne w wybranych salonach na całym świecie. Buty będą również wystawiane i wykorzystywane w punktach 3D Systems podczas pokazów Consumer Electronics Show (CES) w styczniu 2016 roku.

resizedimage600318-new-balance-3D-printed-running-shoes-01

Najnowsze projekty podeszwy środkowej, drukowanej metodą 3D, bazują na danych na temat nacisku stopy zebranych u biegaczy, którzy lądują na pięcie, w modelach z większą amortyzacją, a zatem w obszarach występowania większego nacisku. Jest to metoda, która już wcześniej była wykorzystywana przez projektantów New Balance do stworzenia kolekcji Fresh Foam. Kolekcja ta była wyróżniona wieloma nagrodami. Do produkcji podeszwy środkowej New Balance wykorzystuje metodę selektywnego spiekania laserowego (SLS). Jest to proces, podczas którego nowe materiały proszkowe zmieniają się w stałe sekcje, warstwa po warstwie, przy użyciu lasera. Proszek DuraForm? Flex TPU daje otrzymanym elementom wcześniej nieosiągalną kombinację siły i elastyczności, która jest idealna dla obuwia startowego.

resizedimage600330-3d

?Ten projekt to niespotykana wcześniej współpraca w dziedzinie obuwia?, mówi Sean Murphy ? dyrektor działu innowacji i inżynierii New Balance. ?Aby uzyskać taki poziom przy użyciu komponentów drukowanych w technologii 3D, połączyliśmy wiedzę i umiejętności ekspertów od biegania i biomechaniki, z wiodącymi naukowcami inżynierii plastycznej, rozwoju materiałów oraz projektowania generatywnego. Właśnie tego typu kolaboracje będą napędzały rozwój przemysłu obuwniczego w przyszłości?.

W 2013 roku, Jack Bolas, biegacz średniodystansowy New Balance, jako pierwszy na świecie rywalizował z innymi biegaczami, mając na nogach dostosowane kolce, które były wyprodukowane z wykorzystaniem technologii 3D. Od tamtej pory zawodnicy teamu New Balance biegają w tego typu kolcach, włączając w to zawodniczkę drużyny olimpijskiej USA Kim Conley, która zwyciężyła na dystansie 10 000 podczas Mistrzostw USATF 2014. Oprócz obuwia lekkoatletycznego, New Balance stworzył również podobne korki piłkarskie oraz kolce do baseballu. Aaron Ramser, piłkarska gwiazda New Balance, grał w takich butach podczas finału FA Cup, 30 maja 2015 roku. New Balance kontynuuje współpracę w dziedzinie dostosowywania obuwia z najlepszymi sportowcami i oczekuje, że coraz więcej z nich będzie testowało ich produkty podczas treningów i rozgrywek w najbliższej przyszłości.

Buty New Balance z podeszwą drukowaną w technologii 3D pewnie nie za szybko będą dostępne dla zwykłego, przeciętnego biegacza. Niemniej jednak rozwój technologii jest na tyle szybki, że być może już za parę lat biegać będziemy tylko w takim obuwiu 😉

Artykuł dzięki www.newbalancesklep.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.