Sporty walki cieszą się dziś dużą powszechnością. nie jeden instruktor z długim doświadczeniem, z pełnym przekonaniem może przyznać, że tego rodzaju dyscypliny wiążą się z pewnymi pozytywami, ale też z ryzykiem. Dlatego warto mieć wiedzę w kwestii ewentualnych kontuzji i metod leczenia.
Urazy u sportowców walczących na ringu
W boksie najpoważniejszymi urazami są obrażenia głowy. Bokserzy nierzadko miewają zdiagnozowany wstrząs mózgu i deformacje zębów. Po takich urazach niezbędna jest regularna fizjoterapia stomatologiczna, umożliwiająca zachowanie zdrowia żuchwy. W karate bądź taekwondo częste są z kolei skręcenia oraz pęknięcia kości. We właściwy sposób zaplanowana fizjoterapia sportowa może przyśpieszyć powrót do formy. Eksperci w tej dziedzinie sięgają po różne techniki, aby zapewnić kontuzjowanemu kontynuację treningów.
Odzyskiwanie sprawności
Proces przebiegu terapii rehabilitacyjnych po kontuzji jest równie istotny, jak samo leczenie. Krioterapia miejscowa zalicza się do najskuteczniejszych środków na uśmierzenie dolegliwości bólowych i obrzęków po kontuzji. Metoda krioterapii jest w stanie pomóc tkankom się odbudować i zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań. Urofizjoterapia jest z kolei szczególnie ważna dla sportowców po kontuzji miednicy oraz dolnego odcinka kręgosłupa. Właściwe ćwiczenia są pomocne w odbudowaniu pełnej funkcjonalności mięśni tych obszarów, co ma kluczowe znaczenie dla powrotu do pełnej sprawności fizycznej.
Przykłady obrażeń i metod rehabilitacyjnych
Nie jeden bokser doświadczył groźnego wstrząśnienia mózgu w trakcie walki. Po diagnozie planuje się program rehabilitacji obejmujący krioterapię miejscową i fizjoterapię stomatologiczną, co pozwala na rychły powrót do sprawności i sparingów. Znane są także wypadki zawodników kung-fu, którzy doświadczają dość złożonych deformacji nóg. Intensywna fizjoterapia, taping i specjalistyczne ćwiczenia, umożliwiają im powrót do zdrowia i wznowienie treningów.
Sztuki walki to wspaniały rodzaj aktywności, jednak obarczony ryzykiem nabawienia się różnego typu kontuzji. Nie zawsze da się ich wykluczyć, ale trafne rozpoznanie i kompleksowa rehabilitacja w wielu przypadkach pozwalają na powrót do pełnej sprawności.
Leave a Reply