Kitesurfing to swoisty relaks wodny technicznie podobny do windsurfingu, z drugiej strony dość mocno się różni w technice używania deski. Wykorzystuje się ją w taki sposób jak podczas jazdy na fali – na krawędzi. Zamiast żagla jak w windsurfingu, używamy kite’a, odmiany latawca wykorzystywanego właśnie w tym sporcie.
Kitesurfing całkowicie jak każdy odmienny surfing oraz zupełnie jak każdy inny sport ma własne zasady postępowania w konkretnych przypadkach. Jak w każdym sporcie doświadczeni zawodnicy posiadają całą gamę patentów, jakimi z przyjemnością się podzielą z amatorami.
Dalej znajduje się garść z nich. Głownie są to porady które ułatwiają poruszanie się po wodzie oraz gwarantują właściwą formę użytkowania sprzętu.
Na wstępie latawiec należy pompować dopiero po całkowitym rozciągnięciu na ziemi. W innym razie może to skutkować skręceniem balonów w tubach. Nie uda się wówczas ich do końca napompować, mogą nawet pęknąć.
Nie zapominaj, by nawijać linki na bar tak, aby ruch ramienia przebiegał po ósemce. Czynienie tej czynności w taki sposób nie skręci sznurków.
Powodem faktu, że kite traci powietrze jest bez wątpienia to, że znajduje się w nim ubytek. W jaki sposób najłatwiej zlokalizować dziurę w latawcu? Podobnie jak w dętce od roweru. Trzeba go zanurzyć w wodzie z mydłem, a potem jeszcze raz napompować. W miejscu gdzie jest ubytek zobaczymy bańki mydlane. Pamiętajmy aby oznaczyć to miejsce np. pisakiem, potem skrupulatnie wypłukać balon, wysuszyć a następnie zabrać się za łatanie ubytku.
Do treningów wybieraj trapezy z możliwością błyskawicznego rozpięcia z pojedynczej strony. Ta opcja czyni prostszym składanie kite’a.
Nie należy układać latawca za każdym razem tak samo i w jednym miejscu. Zagięcia na kitach powstające wciąż w jednakowych miejscach mogą mieć wpływ na rozciągnięcie materiału, a to następnie może powodować zmiany kształtu i charakterystyki skrzydła.
Rozmiary latawca sięgają od 0.7 do 21 metrów kwadratowych. Pamiętaj, by kite wybrać wg własnych wymiarów oraz masy własnej twojego ciała. Czym dostojniejszy kite, tym wspanialsza jego moc. Żółtodziobom zalecam więc w miarę małe kity. Taki sposób doboru kite’a zagwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo.
Poniżej macie filmik pokazujący jak tego NIE robić
Leave a Reply