Kto z nas nie widział Doctora House’a? Ten popularny serial niegdyś notował bardzo wysoką oglądalność. Zanim stał się popularny wiele osób oglądało perypetie lekarzy z serialu „Ostry Dyżur”. Motyw związany z medykami, czy szpitalem występuje w co najmniej kilku słynnych serialach. Nie wyłącznie w zagranicznych ekranizacjach, ale także u nas na rodzimym rynku mamy możliwość pochwalić się uznanymi tytułami w tej kwestii. Znany wszystkim serial „Na dobre i na złe”, czy odcinki o ośrodku w Leśnej Górze – które pokazują niejako sielankowy wizerunek polskiej służby zdrowia, nieco utopijny w porównaniu z rzeczywistością wokół nas. Interesującym obrazem – opartym na faktach – jest produkcja „Bogowie” o naszym znanym specjaliście, który był pionierem w temacie przeszczepu serca.
Jak przebiega produkcja ekranizacji o medykach od kuchni?
Postaci z filmów na długo pozostają w naszych umysłach jako specjaliści. Ciekawe jak przebiega praca nad filmem od kuchni? Aż trudno uwierzyć, że pomieszczenia ekranowych szpitali to jedynie scenografia, a nawet najbardziej popularny lekarz filmowy to tylko…aktor. Z kolei fartuchy, rękawice ochronne, przyrządy – to jedynie elementy kostiumu i zwykłe przedmioty. Ciekawe ile kitli, pościeli dla pacjentów, czy choćby nitrylowych rękawiczek jest zużywanych na planie kinowej produkcji czy serialu? Przecież diagnostyczne rękawiczki używane są właściwie w trakcie każdej sytuacji z udziałem personelu medycznego – w trakcie operacji, pobytu w przychodni chorego, czy świadczenia zdrowotnego. Jak dużo rękawiczek nitrylowych powinien przygotować rekwizytor?
Na myśl przychodzi również wątpliwość dlaczego medycy noszą przeważnie białe – a nie czarne rękawiczki? Czarne rękawiczki pojawiają się w filmach m.in w przypadku sprzątaczek, osób utylizujących śmieci, czy osób zajmujących się utrzymaniem terenów zielonych dookoła szpitali. Analogiczna sytuacja dotyczy kitli – choć ubrania, w przypadku nowszych odcinków np. znanego tasiemca o Leśnej Górze – występują w różnorakich barwach, goniąc obecne trendy. Myślę, że bardzo często zależy to od przyzwyczajenia – że to co białe, traktowane jest jako wyjątkowo sterylne, co nie ma związku z realną prawdą.
Jedynie kostiumograf historii o dr Quinn – nie miał tego problemu 🙂 Tytułowa postać ze względu na czas w jakim dzieje się akcja, nie miała nawet minimalnej szansy, by nosić noszony w dzisiejszych czasach fartuch, czy rękawiczki nitrylowe.
Leave a Reply