Temat śmierci czy przemijania to nadal dla niektórych ludzi temat tabu. Jednakże należy wiedzieć, że prędzej czy później niełatwe pytanie się pojawi u przedszkolaka. Sprawdź w jaki sposób najlepiej mówić z dzieckiem o śmierci, by nie przekazywać mu swojego cierpienia oraz czy dziecko może być obecne na pogrzebie.
Czego powinniśmy nie mówić w rozmawianiu o umieraniu?
Na pewno należy wyjawić dziecku prawdę. Nie wolno przyrównywać śmierci do snu, wycieczki i podróży. Może to wzbudzać w przyszłości niepotrzebny niepokój u dziecka za każdym razem, gdy dziadek lub babcia będą kładli się spać albo wyjadą. Tak samo najlepiej unikać objaśnienia, że ciocia umarła, ponieważ była chora. Dzieci będą niepokoić się w przyszłości, że każde infekcje mogą zakończyć się śmiercią. Należy spokojnie wytłumaczyć maluchowi, że wyłącznie bardzo groźne infekcje mogą się tak skończyć.
Warto przeczytać: https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/kremacja/
Czy dziecko może być obecne na pogrzebie?
Bardzo często pojawia się pytanie czy dziecko powinno być obecne na pogrzebie babci czy dziadka? To raczej indywidualna kwestia, ponieważ wszystko zależy m.in. od umiejętności zachowania się oraz wieku dziecka. Gdy zdecydujemy się przyprowadzić malca na pogrzeb, wtedy trzeba także przyszykować się na różne pytania. Dla przykładu, czym jest kremacja i zakład pogrzebowy lub stypa. Trzeba dodatkowo opisać naszemu maluchowi czego się spodziewać na ostatnim pożegnaniu oraz zadecydować czy chcemy, żeby dziecko podchodziło do trumny.
Zobacz: https://www.styx.pl/
Nie przenoś strachu na malucha
Zawsze trzeba zapewniać malcowi poczucie bezpieczeństwa bez względu na to, czy prowadzimy dialog o kwestiach ciężkich czy błahych. Starajmy się nie przenosić naszego lęku. Rozmawiajmy z dzieckiem o wszystkim w opanowany sposób oraz róbmy to stopniowo. Objaśnijmy co oznacza, że ktoś nam bliski umarł, że już go nie spotkamy, serce przestało bić. Nie obawiajmy się także odpowiedzieć „nie wiem”. Jest to idealna szansa na prawdziwą dyskusję o emocjach swoich oraz malucha, więc na pewno nie powinno się trudnych dyskusji unikać, ale także nie radzi się ich wymuszać.
Leave a Reply